Kedilerin İnsanlar Üzerinde Etkileri

Kedilerin İnsanlar Üzerinde Etkileri Kediler insan hayatına girdiğinden bu yana insanlar üzerindeki hem fiziksel hem de psikolojik boyutlarıyla bilimsel açıdan incelenmektedir. Evinde kedisi olmayan kişiler bile bir akrabasında veya sokakta gördüğü yardıma ve sevgiye ihtiyacı olan bir kedinin başını mutlaka okşamıştır. Kedi sahibi olmak, yüksek bir özveri gerektirmektedir. Kedi sahibi olmak insan yaşamı üzerinde yüksek seviyelerde olumlu etkilere sahiptir.

Kedilerin İnsanlar Üzerinde Etkileri

Kedilerin İnsanlar Üzerinde Etkileri
Kediler insan hayatına girdiğinden bu yana insanlar üzerindeki hem fiziksel hem de psikolojik boyutlarıyla bilimsel açıdan incelenmektedir. Evinde kedisi olmayan kişiler bile bir akrabasında veya sokakta gördüğü yardıma ve sevgiye ihtiyacı olan bir kedinin başını mutlaka okşamıştır. Kedi sahibi olmak, yüksek bir özveri gerektirmektedir. Kedi sahibi olmak insan yaşamı üzerinde yüksek seviyelerde olumlu etkilere sahiptir. Kedilerin yaşı kaç olursa olsun , her zaman bebek gibidirler. Yollarda ya da evde yaşıyor olsun kedilerin tek ve ortak bir amacı vardır : Sevilmek. Tabi ki sevmek ve sevilmek her canlının ihtiyaç duyduğu bir şeydir.
Kendimizi kedi sahibi olarak adlandırmamız çok doğru olmaz çünkü kedi - insan ilişkilerinde kimin kime sahip olduğu uzun yıllardan beri büyük bir  tartışma konusudur. Herkesin de bildiği üzere kediler başına buyruktur. Çok inatçıdırlar. Bu yönlerimizle de kedilerden bir farkımız yok. Tam da bu aşamada kedilerle aramızdaki ilişkimiz bir ip yumağı gibi karışık bir hale bürünüyor.
Koşuşturmalarımıza rağmen , kedinin bakımını yapmak , onunla vakit geçirmek kedimizle aramızda olan ilişkimizi kuvvetlendirir. Sizi yargılamayan , sizin ona göstereceğiniz bir gülen yüz ve sevginize talim olan kedinin size vereceği tepki bir anlık da olsa dertlerinizi ve yorgunluğunuzu bir anlık da olsa unutmanıza yardımcı olur. Bu durum kedinizi daha çok tanıdıkça , karakteristik özelliklerini daha yakından anlayınca giderek daha iyi bir hale gelir. Kedinizin diğer kedilerden farklı olduğunu asla unutmayın. Her kedinin  huyu , davranışları ,sevdiği şeyler farklıdır. Kedi davranışları ve psikolojisi hakkında yeni şeyler öğrenmeye özen gösterin.
Kedilerin sezgileri çok güçlüdür. Nasıl bir ruh haline sahil olduğunuzu ev sakinlerinden önce kediniz anlar. Üzgün bir anınızda veya ağlarken kedinizin yanınıza gelip oturduğunu hiç görmediniz mi ? Eğer cevabınız hayırsa bundan sonra biraz daha dikkatli gözlemlemenizi tavsiye ederim. Ne zaman mutlu ne zaman üzgün olduğunuzu anlarlar ve ona göre davranışlarını düzenlerler. Sizi anlayan bir kedinizin olması üzüntünüzün bir nebze de olsa azalacağı anlamına gelir.
Evde kedi beslememiz bizim daha dışa dönük bireylere dönüşmemize yardımcı olur. Evde kedinin bakımını siz üstlenmişseniz yemek ve su koyma açısından hayatınızı disipline eder. Bunun yanında da yatış - kalkış saatlerinizi düzenlemenizde yardımı oldukça fazladır. Bunun yararı olarak da güne daha enerjik başlarsınız ve sağlıklı bir yaşamınız da beraberinde gelir.
Kediler aramızda olan ilişki tamamen karşılıksızdır. Kedinizi çok sevebilirsiniz hatta yemeğini , suyunu da siz koyabilirsiniz ancak bunların sonucunda kedinizden bir şeyler yapmasını beklemezsiniz. Fakat bana inanın ki bu içten çok iyi bir şekilde başarırlar. Ailemizi karşılıksız olarak severiz. Bir şeyler almadan sadece vermek içimizdeki egonun dengelenmesine çok yardım eder. Duygularımızı daha yerli yerinde  ve dozunda yaşamamızı sağlar.
Evde beslediğiniz kediniz , dışarıda gördüğünüz kedilerle empati kurmanıza olanak sağlar. Tabi ki bu sadece kedilere karşı değil dışarıda olan , zor  durumda olan tüm hayvanlar için daha duyarlı olmanızı sağlar. Yani kısaca empati yeteneğimizi geliştirmemizi sağlar.
Stresli dönemlerde psikiyatriye gitmeye karar verirsiniz. Bununla doğru orantılı olarak da ilaç almak zorunda olursunuz. Ancak bir kez daha dikkatlice düşünün. Kediler terapi için en doğru çözüm yollarından birisidir. Tabi ki bu üzüntünüzün geçmesi için evinize kedi alın demek değil. Kedi alırken ömür boyu arkadaş olmalı , ona bakacak gücü kendinizde hissetmeli ve kendinizi gerçekten iyi hissetmek istiyorsanız bir kediyi sahiplenin. Ömürlük arkadaşınız olsun. Sahiplendiğiniz kedi size o kadar iyi gelecek ki ,  eski günlerinizi bile unutabileceksiniz.