Ücretsiz Blog Nasıl Açılır? Resimli Anlatım 2020 (Blogger)

Sizlere ücretsiz blog nasıl açılır, kişisel blog nasıl oluşturulur, blog açarak nasıl para kazanılır, bu yazımızda blog ile ilgili merak ettikleriniz, aklınızdaki bütün soru işaretlerini çözüme ulaştıracak harika bir makale hazırladık. Bugüne kadar öğrendiğiniz her şeyi unutun, sizlere sıfırdan ücretsiz blog nasıl açılır, en pratik yolları nelerdir hepsini öğreteceğiz. Kahvenizi alın ve arkanıza yaslanın, bilgi paylaştıkça güzeldir.

Ücretsiz Blog Nasıl Açılır? Resimli Anlatım 2020 (Blogger)

Ücretsiz Blog Nasıl Açılır ?

Sevgili arkadaşım bugüne kadar bir çok proje düşündün, uğraştın emek verdin ama olmadı. Para kazanmak istiyorsun seni anlıyorum fakat eğer bir blog açarak para kazanmak istiyorsan önceliğin olması gereken bazı konular var.

İstersen bunlardan çok kısa bahsedelim, doğru bir başlangıç yapmak her zaman rakiplerinden bir adım önde olacağının garantisidir.

Öncellikle şunu belirtmek isterim ben Kadir Yılmaz yaklaşık 20 yıldır bu işlerin içindeyim ve sana bir blog nasıl açılır, nasıl yönetilir, hayran kitlesi nasıl oluşturulur gerçekten öğretebilirim.

Üstelik senden hiçbir ücrette talep etmiyorum, sadece bugün burada okuyacaklarını iyi anlamanı ve kafana takılan en ufak bir soruyu bu yazımızın altındaki formdan bana iletmeni istiyorum. En geç 1 saat içinde sana dönüş yapacağım.

Ücretsiz Blog Açmadan Önce Dikkat Etmen Gerekenler

Marka

İçerik

Hedef Kitle

Marka: Yukarıda sana vermiş olduğumuz bu üç kriter senin olmazsa olmaz konu başlıkların. Bir blog açmak ve yazdıklarını Web ortamında okuyucularına sunmak istiyorsan öncelikle kendine bir marka belirlemelisin. Markadan kastımız bir isim örnek verecek olursak benim markam ve ismin O Çözer bu benim markam. İnsanlar Blogumu ziyaret ettiklerinde dikkat ettikleri ve ilk gördükleri şey, yani ismim.

İçerik: Markamızın adını koyduk buraya kadar her şey çok güzel peki biz bu blog içerisinde insanlara nasıl bir içerik üreteceğiz, okuyucularımızla neler paylaşacağız ? Öncelikle bunları belirlememiz gerekiyor.

Diyelim ki sen bir öğrencisin ve kimya okuyorsun, bunu sadece konuyu iyi anlaman için örnek veriyorum. Ziyaretçilerine sunduğun içerikler kimya üzerine olursa zaten konuya hakimsin ve yeterince bilgin var diye düşünüyorum emin ol istediğin başarıya bir adım daha yaklaştın demektir.

Hedef Kitle: Markamızı oluşturduk, içeriğimizi belirledik, geriye sadece yazdıklarımızı okuyacak blogumuzu ziyaret edecek kitle kaldı. İşin püf noktası burası ve her şey bu noktada başlıyor bu noktada bitiyor aslında.

Bir çok kişinin bin bir hevesle bir Web sitesi, blog açtığına şahit oldum fakat ne yapacaklarını bilmeden yapılan bu başlangıçlar onların bu serüvende sonları oldu. Heyecanları kursağında kaldı diyebilirim.

Neden çünkü konuya hakim değillerdi, bir markaları yoktu, gelişi güzel içeriklerle kendilerini kandırdılar, siteleri ziyaret almadı, istedikleri kitleyi yakalayamadılar. Bilgin olmadığı bir konuda blog açmak ve içerik üretmek gerçekten çok zor dostum.

Eğer buraya kadar seninle fikirlerimiz uyuştu ve ben bu işi yaparım, blog açarım diyorsan şu dakikadan sonra yazdıklarımı daha dikkatli ve okuduklarını anladığından emin olarak ilerlemen gerektiğini bilmeni istiyorum.

Amacım sen blogunu açtıktan sonra bu yazıyı okuyup doğru işler yaptığından ve içinden’de olsa bana bir kere içten bir şekilde teşekkür etmen. O yüzden sana bu konudaki bütün tecrübelerimi bugün aktaracağım, başlıyoruz.

Ücretsiz Blog Nasıl Açılır ? Resimli Anlatım

Ücretsiz bir blog açmak istiyorsan öncelikle bir Gmail mail hesabının olması gerekiyor. Buraya tıklayarak bir Gmail hesabı açabilirsin.

Gmail hesabının olduğunu yoksada açmış olduğunu düşünerek anlatıma devam ediyorum.

Öncelikle ücretsiz blogumuzu blogspot aracılığı ile açacağız. Blogspot google tarafından oluşturulmuş ve sana bir çok hizmeti ücretsiz veren bir blog aracıdır. Burada sana bir çok hizmeti ücretsiz sunacaklar.

Örneğin SSL sertifikası bu sertifika olmazsa google sitene giren ziyaretçilere güvenli değil uyarısında bulunacak, ancak telaş etme bizim blog açacağımız yer Google gibi sağlam bir firmanın alt yapısı ve bizim SSL sertifikası almak gibi bir derdimizde olmayacak. Google bize ücretsiz bu hizmeti sağlıyor.

Bu adrese Tıklayarak Blog Spot sitesini ziyaret edelim.

https://www.blogger.com/

Karşımıza gelen ekranda Blogunuzu Oluşturun Tuşuna Tıklıyoruz.

Bizden Gmail hesabımızla oturum açmamızı isteyecek gelen ekranda gmail hesabımızı seçip giriş yapıyoruz.

Daha sonra karşımıza çıkan ekranda Bloger Profili Görünen Ad kısmına markanızın adını yazabilirsiniz. Ben tugayözbilgiç yazdım bu blog üzerinden her hangi bir yayınlanmış makaleye yazdığımız yorumda gözükecek adımızdır.

Marka adımızı yazdıktan sonra Blogere Devam Et butonuna tıklıyoruz.

Ücretsiz Blog Nasıl Açılır

Buraya kadar her şeyin yolunda gittiğini düşünerek işin büyük bir kısmını gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Bundan sonra atacağımız adım çok önemli burada markamızı temsil eden blogumuzun adresini belirlemek. Yani www.tugayozbilgic.com.tr gibi buna alan adı bir diğer deyişle domain diyoruz. Yani insanların bizi doğrudan ziyaret etmek istediklerinde explorer araç çubuklarına gireceği adresi belirleyeceğiz.

Google bize burada Sub domain hizmeti sunuyor yani markamız sonunda . blogspot.com ismini tescil edeceğiz. tugayozbilgiccom.blogspot.comolarak belirledim ben.

Sizde bu alana markanızı ve sizi temsil edecek adresi yazabilirsiniz. Gelin hep birlikte oluşturmaya devam edelim.

Karşımıza çıkan sayfada resimden’de göreceğiniz üzre YENİ BLOG OLUŞTUR butonuna tıklıyoruz.

Karşımıza çıkan ekranda doldurmanız gereken iki alan birde temamızı seçmemiz gereken bir alan bizi karşılayacak.

Görmüş olduğunuz gibi ben gerekli alanları doldurdum.

Başlık yani benim A yazdığım Alan : Buraya  markanızı yazıyorsunuz.

Adres yani benim B yazdığım Alan : Buraya blog adresinizi yazıyorsunuz.

Tema yani benim C yazdığım Alan : Burada blogunuzun nasıl bir görünüm almasını almasını istiyorsanız o temayı seçebilirsiniz. Ben dört numaralı temayı seçtim.

Bizden istenilen bütün bilgileri yazdıktan ve hoşumuza giden temayı seçtikten Sonra Blog Oluştur butonuna tıklıyoruz.

TEBRİKLER ÜCRETSİZ BLOGUNUZU OLUŞTURDUNUZ ARKADAŞLAR.

Ancak iş burada bitmiyor, her şey çok güzel, bütün adımları doğru bir şekilde takip ettiniz blogunuzu oluşturdunuz fakat açılan ekranda bize sunulan menüde 8 sekiz adet önemli konu bulunuyor. İsterseniz bu kadar anlatmışken bunları size kısa bir şekilde özet geçeyim daha sonra ilk yayın nasıl yapılır onu öğrenelim.

Ücretsiz Blog Nasıl Açılır – Detaylar

Kayıtlar : Bu alanda blogunuzda yayınladığınız makaleler listelenecek ve istediğiniz zaman bu alandan istediğiniz yazıyı veya makaleyi düzenleyebileceksiniz.

İstatistikler : Sitenizi ziyaret eden kullanıcıların günlük haftalık aylık raporlarını görüntüleyebilirsiniz.

Yorumlar : Bu bölümde yayınlamış olduğunuz makalelere hedef kitleniz yani ziyaretçiler tarafından yapılan yorumlar size gösterilecek, istediğinizi onaylayabilir istediğinizi silebilirsiniz.

Kazançlar : Bu seçenek blogunuz gerekli kitleye ulaştığında aktif olacak ve artık blogunuz’dan para kazanç elde edebileceksiniz.

Sayfalar : Bu bölümde İstediğiniz kadar sayfa açabilirsiniz, örnek hakkımızda sayfası iletişim sayfası ve daha bir çok sayfayı buradan açabilirsiniz.

Yerleşim : Blogunuza ekleyebileceğiniz küçük eklentilerin widgetlerin olduğu bölüm.

Tema : Bu bölümde blogunuzun temasını değiştirebilir düzenleyebilirsiniz.

Ayarlar : Bu alanda blogunuzla ilgili ayarları yapacağınız yer, burada isterseniz blogunuzun adını adresini yeniden değiştirebilirsiniz.

Harika tebrik ediyorum artık ücretsiz bir blogunuz var ve yayın yapmaya hazırsınız, eğer sizlere yardımcı olabildiysem ne mutlu bana. Kafanıza takılan yapamadığınız her ne varsa yazımızın altındaki yorum bölümünde bana sorabilirsiniz. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.