Vlog Çekerek YouTube İle Para Kazanma

YouTube da vlog çekerek para kazanma, YouTube da video çekerek para kazanma, vlog çekmenin püf noktaları, vlog işinden gelir elde etme, YouTube da öne çıkmak için bazı tüyolar ve pek çok konu hakkında bilgi edinmek için yazımıza geçelim.

Vlog Çekerek YouTube İle Para Kazanma

Radyo, Televizyon ve şimdi Yeni Medya internet! Çağımız dijital çağ ve insanlar zamanlarının çoğunu burada geçiriyorlar. Medya ve reklamcılık sektörü de bu durumun farkına varmış durumda. Çok yakın zamanda Televizyon nasıl Radyonun tahtını elinden aldıysa İnternet de Televizyon hakimiyetini azaltacak! İnsanlar izlemek istedikleri şeyleri izleyecek. Bunu yaptıkları en büyük internet sitesi ise açık ara YouTube! 

İnsanların sadece izlemek istediklerini izledikleri YouTube’da suyun başını tutanlar şuan çok iyi yerlere geldiler. Fakat bu yeni kişilerin bu mecrada izlenmeyecekleri anlamına gelmez. Hemen şimdi bir YouTube kanalı açarak video üretmeye ve ardından İnternetten para kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Vlog Nedir?

İnternetteki sitelerde günlük olarak yazılar paylaşan, insanlara yazı yoluyla bilgi aktaran kişilere blogger, yazılarını yazdıkları internet sayfalarına iste blog diyoruz. (Blogger olmak üzerine detaylı yazılar paylaşacağız) Vlog ve Vlogger’lık ise bu bilgi aktarımının yazıdan ziyade görsel ve işitsel öğeler (video, resim, müzik) kullanılarak yapılmış halidir. YouTube’da gezdiği yerlerin videosunu çekerek tanıtan kişi aslında bir vlog çekmiş olur. Ya da evde çok beğendi bir pastanın tarifini YouTube’da kendisini izleyenlere aktaran kişi…  

Nasıl Başlarım?

Güzel bir başlangıç sizin devam etmeniz konusunda şevkinizi arttıracaktır. İşe YouTube kanalınızı açmakla başlayabilirsiniz. İyi tasarlanmış fotoğraflar kanalınızı profesyonel gösterecektir. İlk aşamalarda para kazanmayı düşünmeyin. YouTube son yıllarda getirdiği yeni düzenleme ile her kanal açana para vermiyor. Biraz zaman geçmesini ve videolarınızın izlenmesini bekleyeceksiniz.  

YouTube Kanalınızı açtıktan sonra sıra ilk videonuzu çekmeye ve yayınlamaya geldi. Video çekmenin püf noktalarını yazının ilerleyen bölümlerinde anlatacağım. Söylemek istediğim şey şu : videolarınızı yüklerken en az bir gün önceden yüklemeye özen gösterin. Bu vidolarınızın optimizasyonu için çok önemlidir. Belirlediğiniz bir saatiniz ve gününüz olsun. Hiç şaşmadan aynı gün aynı saatte videolarınızı İstikrarlı bir şekilde yayınlayın. 

Vlog Çekmek Hakkında Her Şey!

En Önemli Şey

Vlog çekerken dikkat etmeniz gereken şüphesiz en önemli şey bir hikâyedir. Hikâyesi olmayan bir vlog çatısız eve benzer. Vlogunuzda insanlara bir şeyler anlatmalısınız. İzleyicilerinizle empati kurun ve kendi videonuzu neden izlemek istersiniz bunun cevabını verin. Cevap bulamıyorsanız kendinize bir konu, hikâye belirleyerek video çekin. Örneğin Sinop’u geziyorsunuz. Ben zaten Sinop’u biliyorum, ben sizin anlatımınız ve bana toplu bilgi aktarışınızı sevdiğim için sizi izliyorum. 

Ekipmanlar

Vlog’da anlattığınız hikâyeyi destekleyecek şeylerden birisi ekipmanlarınızdır. Eğer çok sağlam bir hikâyeniz varsa ekipmanlarınız çok da önemli değil (Kardeşinin parmağını ısıran çozuğun görüntülerinin hesap makinesi ile çekilmesi gibi) ama günümüz rekabetinde herkes çektiği videonun görüntüsünün güzel olmasını ister. Günümüz cep telefonlarının mükemmel kameraları sizin işinizi görecektir. İlk başlangıçta selfie çubuğu ve bir telefon işinizi görebilir. Daha sağlam girmek isterseniz bir aksiyon kamerası, daha daha sağlam bu işte ilerlemek isterseniz bir DSLR Kamera sizi mutlu edecektir fakat en iyi ekipmanı alan kişi en çok izlenen, en iyi videoyu çeken kişi olamıyor maalesef. Hikâyenin odağı yine sizsiniz.  

Tavsiye edebileceğim ekipmanlar : Aksiyon kamerası alacaklar için benim de dikkatle araştırdığım Xiaomi Yi 4K modelini öneririm. Hem uygun fiyatlı hem de gayet iyi görüntü alıyor. Eğer Vlog işine sağlam girmek istiyorsanız DSLR kamera olarak Canon 80D + 10-18 Lens Önerebilirim. Kamera gerçekten güzel. Takacağınız 10-18 lens ile geniş açı sağlayabilirsiniz. Videolarınızda aralarda Drone ile kayıt olmak isterseniz DJI Mavic Pro modeli bu iş için idealdir. 

Müzik

Hikayenizi destekleyen bir diğer unsur da (Bence en önemlisi) müzik. İzleyicilerinizin duygularıyla oynayabilirsiniz. Çektiğiniz mekanda izleyici üzülmeli mi, neşelenmeli mi? Bu sizin elinizde! YouTube’un sizin için hazırladığı müzik kütüphanesine bakabilirsiniz. Kimi insanlar bu müziklerin beklentilerini karşılamadığını söylüyor ve internetteki diğer müzik şirketlerinden abonelik satın alıyorlar. Bazı müzik şirketleri ücretsiz telifsiz müzik üretiyor. Bazı YouTube kanallarında da Telifsiz Müzik bulabilirsiniz. 

Video Kurgu

Vlog’unuzu izlenebilir hale getirmek çok önemli. YouTube, insanları sitesinde tutan kanalları öne çıkartarak ödüllendiriyor. YouTube’un amacı insanların YouTube’da daha fazla vakit geçirmesi. İzleyenlerin ilk 10 saniyeden sonra videodan gitmesini istemezsiniz. Bunu için iyi bir video kurgusu yapmalısınız. Bu konuda uzun uzun kalacağız. 

Videonuzun izlenebilmesi için izleyici gözüyle bakmalısınız. Artık her şey çok hızlı ve izleyici hızlı etkileşim istiyor. Videonun başında 10-20 saniye detay görüntüleri koyulabilir. Dağ, taş, gittiğiniz yerin videosu, drone görüntüleri ile video başında izleyicinin ilgisi çekilebilir. Ardından güzel bir açılış konuşması yaparak başlamalısınız

 

Konuşmanızda B-Roll dediğimiz küçük görüntüleri kullanabilirsiniz. B-roll vlog için çok ama çok önemlidir. İzleyicilerin 2 dakika boyunca aralıksız bir şeyler anlatan kişiler sayesinde dikkatleri çabucak dağılır. Gerektiği zamanlarda izleyicinin dikkatini toplamak için B-Roll, detay görüntüleri işinizi görecektir. Örneğin tarihi bir lahidi anlatıyorsunuz konuşmanız iki dakika sürüyor. İki dakika içerisine 4- 5 saniyelik lahidin detay görüntülerini koymanız sizi profesyonel gösterir ve izleyicinin sıkılıp videonuzu terk etmesini önler. 

 

 

B-Roll görüntüleri ayrıca videoda yaptığınız kesintileri örten bir yama görevi görür. Kesilen görüntüyü izleyiciye aktarmaz. 

mojo-roll-771x418

B-Roll Kullanımı

 

Sizlere bir vlog üretebilmek için izlemeniz gereken adımları temel hatlarıyla aktarmaya çalıştım. Tabi bu işin içerisine girmeden ufak detayları fark edemezsiniz. En güzel adım başlamaktır.

Utanma konusuna gelecek olursak, Siz bu işten para kazanacaksınız. Bu sizin işini olacak ve emin olun ilk ikiüç denemeden sonra utanma duygusunu bir kenara koyup işinizi yapmaya başlıyorsunuz. Size para versem Sultanahmet de size yaptırabileceğim davranışları düşünün  Bu işten para kazanacağınızı unutmadan utancınızı kırın!

 

YouTube’da vlog çekerek, içerik üreterek, insanların ilgisini çekecek ya da bilgilendirecek video içerikleri hazırlama döneminizde başarılar dilerim. Yolunuz Açık Olsun!

Diğer İnternetten para kazanma yöntemlerini de sizlerle paylaşacağım.

Takipte Kalin!