Windows 10 Siyah Tema Etkinleştirme (Dark Mode) Nasıl Etkinleştirilir?

Windows 10 koyu tema etkinleştirme, Windows 10’da Ayarlar ve Dosya gezgini (Klasörler) siyah renkli koyu tema etkinleştirmek. Bu işlemin geçerli olması için Windows 10 Build 17650 yüklü olmalıdır. Windows 10 versiyonunuzu kontrol etmek için Windows tuşu + R tuşlarına basın, açılan Çalıştır penceresine winver yazarak Enter tuşuna basın.

Windows 10 Siyah Tema Etkinleştirme (Dark Mode) Nasıl Etkinleştirilir?

Windows 10‘Koyu Tema (Dark Theme)’ olarak da bilinen ‘Koyu Mode (Dark Mode)’ ayarı içerir. Bu ayar, Windows’un ve Windows ile (yüklü) gelen bazı uygulamaların rengini, görünümünü daha koyu renk (siyah) yapar. Bu tema (mod) etkinleştirildiğinde, Windows (ve dolayısıyla bilgisayar) daha az ışık yayacak, bu sayede bulunduğunuz ortamda uyuyan birisi var ise rahatsız olmayacak. Bazı kullanıcılar da, daha az ışık yaymasından ve dolayısıyla gözlerin daha az yorulmasından dolayı, bilgisayarı bu modda kullanmayı tercih eder.

Windows 10’da Koyu Tema’yı (Modu) etkinleştirmek için renk ayarları ekranına gitmeniz gerekiyor. Bunun için sırasıyla ‘Başlat (Start Menu)’ ⟶ ‘Ayarlar (Settings)’ ⟶ ‘Renkler (Colors)’ menülerine tıklayın veya ‘Başlat (Start Menu)’ menüsünde arama alanına ‘koyu (dark)’ yazın ve arama sonuçlarında ‘Color settings (Renk seçenekleri)’ seçeneğine tıklayın.

1 - Arama Yerine '' RENK AYARLARI '' Yazın 

Windows 10'da Koyu Tema Modu (Dark Mode) Nasıl Etkinleştirilir?

Renk Ayarlarına Girdikten Sonra ;

 

Açılan Ekranda '' Renkler '' Yazana Giriyoruz 

Windows 10’da Koyu Tema’yı (Modu) etkinleştirmek için, ‘Varsayılan uygulama modunu seçin (Choose your default app mode)’ menüsünün altında bulunan seçeneklerden ‘Koyu (Dark)’ seçeneğini seçin. Seçimi yaptıktan hemen sonra, Windows 10 renk düzenini hemen ‘Koyu Tema (Mod)’ olarak değiştirip güncelleyecek.

Koyu rengi Aktif Ettikten Sonra ; 

‘Koyu Tema (Mod)’ artık etkin. Windows ve Windows ile gelen uygulamalar artık bu modu kullanacak.

Hayırlı olsun diyoruz ☺  

Yapamayan Arkadaşlar Yorumda Belirtirse Yardımcı Olurum.